T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Ankara Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi

Sık Sorulan Sorular

 

SIK SORULAN SORULAR

Soru   : Üyelik için ne gerekli?

Cevap : Kullanıcılar ödünç verme hizmetinden yararlanmak için kütüphaneye üye olur. Kullanıcıdan, üyelik için herhangi bir ücret istenmez. Kütüphane üyeliğine başvuru için sadece T.C kimlik numarasını (veya en az altı ay oturma izni almış yabancı kullanıcılar için “yabancı kimlik numarası”nı) gösterir belge yeterlidir. Kütüphane üyeliği için bunların dışında herhangi bir belge ve koşul öne sürülmez, bu belgelerin fotokopileri alınmaz. Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden kullanıcının kimlik bilgileri kontrol edilir. Kullanıcıya bir Kütüphane Üyelik formu (EK-12) imzalatılır. 18 yaşına kadar olan kullanıcılar için Kütüphane Üyelik Formu velisi tarafından imzalanır. Üye olan kullanıcıya Kütüphane Üye Kartı hazırlanarak teslim edilir. Kütüphane üye kartının kaybedilmesi durumunda kullanıcı durumu kütüphaneye bildirir; kullanıcıya yeni bir üye kartı hazırlanır.

Soru   : Hizmetlerinizden nasıl yararlanabilirim?

Cevap : Kütüphane’de bulunan  kitaplardan, oyuncaklardan  ve materyallerinden yararlanmak için hiçbir koşul ve kısıtlama yoktur.  Kullanıcılar ödünç verme hizmetinden (Kitap, Süreli Yayın ve Kitap Dışı Materyaller) ile İnternet’ten yararlanmak için kütüphaneye üye olur.

Soru  :  Play Station’ı kullanabilmek için ne yapmalaıyım.

Cevap : Çocuklarımızın Play Station’u kullanabilmesi için Kütüphane’de 45 dakika kitap okuması gerekmektedir. Kitabı okuduktan sonra okuduğu kitabı kütüphane çalışanlarına göstermesi gerekmektedir. Çocuğumuz 45 Dakika okuması karşılığında 15 Dakika Play Station oynama hakkı kazanmaktadır.

Soru   : Ödünç bölümünden aldığım kitaplar bende ne kadar kalabilir?

Cevap : Kullanıcıya üç kitap, üç kitap dışı materyal olmak üzere en fazla altı materyal ödünç verilir.Ödünç verme süresi kitaplar için on beş gün, kitap dışı materyaller için yedi gündür. Bu sayı ve süreler, kullanıcıların sözlü (yüz yüze, telefon) ve yazılı (elektronik posta) başvuru üzerine kütüphane yönetimi tarafından artırılabilir ancak azaltılamaz.

             Kullanıcı tarafından süre bitimine iki gün kala yapılacak başvuru üzerine, materyalin ait olduğu kütüphanenin görüşü alınarak, ödünç verme süresi bir defaya mahsus olmak üzere on beş gün daha uzatılabilir.

                Kullanıcılarımız süre uzatımını  http://koha.ekutuphane.gov.tr/ adresinden kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifrelerini girerek kendileri de yapabilmektedirler. Ayrıca bu işlem telefonla da yapılabilmektedir.

Soru   : Hangi durumlarda bilgi vermeliyim.

Cevap : Adres, telefon ve okul değişikliklerinde bilgi verilmesi gerekmektedir.

Soru   : Toplu halde gelmemiz için ne yapmalıyız?

Cevap : Toplu halde gelmeniz için geleceğiniz tarihten önce Randevu almanız Gerekmektedir. Telefonla ya da yüze görüşerek randevu alabilirsiniz. Bireysel olarak kütüphaneye gelmek istediğinizde randevu almanıza gerek yoktur.